Krátke správy zo zahraničných mobilít:
Malta
V rámci projektu Erasmus +2016 "Používajme cudzí jazyk aktívne" sme sa zúčastnili mobility na Malte. Napriek tomu, že sme sa prihlásili na rôzne kurzy, nakoniec sme sa kvôli organizačným dôvodom stretli v rovnakom kurze The Playground Classroom. Program a realizácia kurzu však boli nastavené tak, aby si každá z nás z neho odniesla čo najviac do svojej praxe. Nadobudli sme vedomosti o nových metódach výučby angličtiny, zručnosti v používaní nových prvkov, kreatívnych hier a atraktívnych cvičení pre žiakov prvého stupňa aj druhého stupňa. Tým sme naplnili ciele projektu. Bonusom bolo splnenie osobných cieľov - rozšírenie slovnej zásoby a skvalitnenie komunikačných zručností.
Pozitívom
tejto mobility bol celý vzdelávací systém školy ETI Malta, vzdelávanie pod
vedením certifikovaných lektorov počas celého kurzu a aktívne trávenie
voľného času spojené s komunikáciou v anglickom jazyku. Za negatívum
považujeme ubytovanie a jeho vzdialenosť od školy.
PaedDr. Martina Tóthová a Mgr. Marianna Kramlová

Spojené kráľovstvo
Zúčastnila som sa kurzu Language and Methodology Refresher: Young Learners.
Spomínaný kurz som absolvovala v Bell Homerton, Cambridge, UK.
Cieľom bolo zlepšiť moje vlastné anglické jazykové kompetencie, naučiť sa nové techniky a aktivity pre moju výučbu angličtiny. Novými vyučovacími metódami pomôcť deťom učiť sa angličtinu. Vymeniť si skúsenosti a poznatky s ostatnými zahraničnými študentami.
Tento cieľ bol splnený. Všetky povinné aktivity a mimovyučovacie workshopy boli pre mňa veľkým prínosom a skúsenosťou.
Mgr. Renáta Vatamanová
V júli som absolvovala kurz Creativity in the Classroom v Cambridge. Hlavnými cieľmi kurzu boli: zvýšenie úrovne jazykových kompetencií, zatraktívnenie vyučovania, výmena skúseností s kolegami zo zahraničia. Po absolvovaní kurzu môžem konštatovať, že ďaleko presiahol moje očakávania. Za zvlášť pozitívne považujem nápady na hry počas vyučovania, ako aj možnosť prediskutovať používané vyučovacie metódy s učiteľmi z iných krajín. Možno jediným negatívom celého pobytu bola anglická strava, ktorá bola čiastočne jednotvárna.
Mgr. Oľga Kleinová
Vďaka aktivite PaedDr. Martiny Tóthovej a Mgr. Marianny Kramlovej v rámci projektu Erasmus+ som mal možnosť navštíviť Bell Univerzitu v anglickom meste Cambridge. Od 17. 7. 2016 do 30. 7. 2016 som sa zapojil do kurzu CLIL (content language integrated learning) .
Samotná cesta, ubytovanie a prvý kontakt s historickými budovami Cambridge University boli obrovským zážitkom. Na študentský život som si nemusel dlho zvykať. Vyučovanie začínalo 9:15 a obsahovalo dva 90 minútové bloky oddelené 30 minútovou prestávkou. Poobede bol ďalší blok 90 minút a hneď po ňom nasledovali workshopy, plynary talk, resp. ďalšie aktivity smerované k spoznávaniu krajiny, nových ľudí, mentality, gastronómie, kultúry. Večerné potulky po miestnych puboch a parkoch boli veľmi poučné a pôsobivé.
Mojou motiváciou k účasti na tomto kurze bolo zdokonaľovanie sa v anglickom jazyku a priniesť si so sebou skúsenosti do vyučovacieho procesu ohľadom metódy CLIL.
Cieľom aktivity bol rozvoj jazykových schopností s dôrazom na konverzáciu, počúvanie a rozširovanie slovnej zásoby, praktické nápady na aktivity v triede. Toto sa splnilo v plnom rozsahu.
Veľmi pozitívne som vnímal prácu
v mojom kurze s konkrétnymi cvičeniami, ktoré môžem preniesť do praxe
v našej škole. Celý pobyt hodnotím kladne a som presvedčený, že
získané skúsenosti budú mojou dennou súčasťou v našej škole.
Mgr. Ján Cpin
V rámci projektu Erasmus + som aj ja zúčastnila študijného pobytu s
názvom Language and Practical methodology - Creativity in the Classroom
pre 3 - 11 ročné deti v anglickom Portsmouthe od 3.10. - 16.10.2016.
Hlavným cieľom kurzu bolo rozšírenie vedomostí ohľadom výučby jazyka z
rôznych stránok, zvýšenie jazykových zručností,rozvoj tvorivosti na
prvom stupni ZŠ, získanie a výmena nových skúseností s pedagógmi z
iných krajín.
Ja som sa zúčastnila pobytu takéhoto charakteru
prvýkrát a môžem konštatovať, že to bolo vynikajúce po všetkých
stránkach. Milí ľudia, vzdelaní lektori, ktorí prednášajú po celom
svete, výborné aktivity pre prácu s deťmi, príjemní kolegovia, bohatý
študijný program, nádherné prímorské historické mesto s bohatou kultúrou
a nezabudnuteľné zážitky s angličtinou a novými priateľmi.
Ďakujem za možnosť byť súčasťou projektu.
Mgr. Ingrid Beňačková
Nórsko
Zúčastnila som na mobilite: "Interactive Teaching - Using Educational Games and New Technology in order to Enhance Learners' motivation". Kurz sa uskutočnil v hlavnom meste Nórska v Osle 17.7.2016 - 25.7.2016. Cieľom kurzu bolo interaktívne učenie a používanie hier v pedagogickom procese ako snaha motivovať žiakov učiť sa a aktívne využiť čas počas vyučovacej hodiny. Kurz splnil očakávania a určite obohatí moje vlastné učenie. Priniesol iný pohľad na prácu učiteľa, hlavne potvrdil moje presvedčenie, že správne vedenou hrou sa žiaci naučia viac a škola sa môže stať príjemnou a zábavnou.
Mgr. Eva Baková
Nemecko
V dňoch od 10. do 23.júla 2016 som sa zúčastnila odborného seminára pre učiteľov nemeckého jazyka v základných a stredných školách v Drážďanoch. Dvojtýždenný kurz som mohla navštíviť vďaka programu Erasmus+, vďaka projektu, ktorý vypracovali kolegyne z našej školy.
Seminár, organizovaný Goethe inštitútom v Drážďanoch, bol zameraný na prípravu, organizáciu, realizáciu a vyhodnotenie mládežníckych jazykových projektov, zameraných na stretnutie mladých ľudí , nepriamych - online alebo priamych - výmenný pobyt žiakov z rôznych krajín, pričom dorozumievacím jazykom by bola nemčina.
Fundovaní lektori, kolegyne z krajín celého sveta ma obohatili o cenné informácie, rady, nápady pri hľadaní partnerskej školy, pri organizovaní výmenných pobytov a študijných ciest pre žiakov. Súčasťou dvojtýždňového programu neboli len workshopy, na ktorých sme sa teoreticky pripravovali na organizovanie mládežníckych stretnutí, ale sme aj sami tvorili spoločné projekty, berúc do úvahy svojich žiakov, možnosti školy resp. krajiny, z ktorých jednotliví účastníci seminára pochádzali. Navštívili sme medzinárodný mládežnícky kurz, ktorý v tom čase prebiehal v Drážďanoch, zoznámili sme sa s kultúrnymi pamiatkami i prírodnými krásami Saska.
Absolvovaný kurz splnil moje očakávania a dúfam, že získané poznatky využijem nielen počas práce s mojimi žiakmi na hodinách nemeckého jazyka (hlavne online stretnutia so žiakmi, ktorých učia moje kolegyne z kurzu), ale i pri realizácii projektu, ktorý by sme spolu s kolegyňami chceli pripraviť a zrealizovať pre žiakov našej školy.
Mgr. Erika Belková